top of page

Budoucnost advokátní profese nespočívá v umělé inteligenci, ale v budování vztahů

Technologie nám stále více pomáhají obsáhnout právní systém a rychle zpracovat obrovská kvanta dat. To by nám mělo uvolnit ruce, abychom se mohli věnovat kreativním právním činnostem s přidanou hodnotou a soustředit se na podporu klientů, říká partnerka a vedoucí oddělení daňových sporů v Deloitte Legal Jiřina Procházková.

 
partnerka a vedoucí oddělení daňových sporů v Deloitte Legal Jiřina Procházková.

Jakým předsudkům a stereotypům podle vás stále ženy v právním světě čelí?

Podle mého názoru ženy v právním světe stále čelí předsudkům a zažitým představám o „hodných holkách“. To znamená, že stále dost lidí vychází z toho, že se ženy neozvou, že například nebude vadit, když je povýší až po kolegovi, že si neřeknou o přidání a že se nebudou bránit, když se k nim nebude někdo chovat fér. To je strašná škoda, protože díky tomu dost často nejsme schopni plně využít potenciál žen právniček a namotivovat je k tomu, aby svou práci dělali naplno.

 

Proč jste se rozhodla pro kariéru v rámci vašeho oboru? 

Na začátku to byla náhoda a chuť pustit se do nové oblasti daňových sporů a restartovat tuto praxi v Deloitte Legal. Velmi rychle jsem si ale tento obor zamilovala. Litigace jsou tradiční právní disciplína, ke které ale přistupujeme trochu jinak. Stále zkoušíme nové věci, zapojujeme do přípravy argumentace kolegy z jiných i mimoprávních specializací, a hlavně se snažíme být srozumitelní. Také bořím zažitou představu o tom, že litigační právník musí rozrazit dveře a být ho všude plno. Naopak, vždy přistupuji otevřeně k argumentům protistrany a zohledňuji i to, kdo a v jakém kontextu bude o případu rozhodovat. Litigace jsou proto podle mě i o psychologii a empatii. Navíc ve světě daní se stále něco děje, každý den se něco učím, a to mě baví.

 

Co vás nejvíce motivuje ve vašem pracovním životě?

Na mé práci mám nejradši, že můžu pracovat s chytrými, otevřenými a zajímavými lidmi, ať už jsou to ostatní právníci z Deloitte Legal, kolegové z Deloitte nebo klienti. A protože jsem od malička soutěživá, motivuje mě také to, že chci daňové spory vyhrávat. Pokud se nám to nepovede, vždycky přemýšlím, jak k tomu v budoucnu přistoupit jinak a s novým nábojem a nápady jdu do dalšího případu.

 

Extrémně častou otázkou pokládanou úspěšným ženám je to, jak se jim daří skloubit práci a osobní život. Na co se bychom se podle vás měli ptát naopak mnohem více?

Já sama nikdy moc nevím, jak odpovídat na otázky ohledně skloubení pracovního a osobního života, aby to neznělo jako klišé či v horším případě jako knížecí rady. Mnohem inspirativnější pro mě je, když se s ženami právničkami bavíme i o tom, co se nám nepovedlo a jak jsme to překonali. Co je podle mě ale ještě důležitější, že bychom se žen právniček mnohem více měli ptát na odborné právní věci, zvát je do panelových diskuzí a publikovat jejich názory v médiích. Jedině tak doceníme jejich (naše) kvality.

 

Jak podle vás vypadá budoucnost práce právníků a právniček?

Budoucnost advokátní profese podle mě není o umělé inteligenci, ale o budování silných vztahů s klienty a kolegy. Umělá inteligence a technologie nám stále více pomáhají obsáhnout právní systém a rychle zpracovat obrovská kvanta dat. To by nám mělo uvolnit ruce věnovat se kreativním právním činnostem s přidanou hodnotou, soustředit se na podporu klientů v jejich obchodních rozhodnutích a být jejich důvěryhodným poradcem a partnerem.

 

Comments


bottom of page