Nejvíc mě těší vyřešit problém, který se ještě včera zdál neřešitelný
- cover-story
- Feb 5
- 3 min read
Zatímco muži mají obvykle kolem sebe řadu mužských vzorů ve vedoucích pozicích, ženám tenhle vzor velmi často chybí. To pak vede k tomu, že nevidí jasnou cestu, jak se do nejvyšších pozic dostat, říká advokátka z kanceláře Bird & Bird a lektorka na Právnické fakultě UK Michaela Růžková.

Co je podle vás třeba udělat pro to, aby se mohly ženy ve světě práva častěji prosadit i na nejvyšších pozicích?
Tenhle problém má několik rovin. Jednak je to celospolečenská úroveň, ať už se bavíme o dostupnosti školek, možnosti flexibilních úvazků či zapojení mužů do péče o děti. Na úrovni advokátních kanceláří by zase pomohla třeba transparentnější pravidla pro kariérní postup. Zatímco muži mají obvykle kolem sebe řadu mužských vzorů ve vedoucích pozicích, ženám tenhle vzor velmi často chybí. To pak vede k tomu, že ženy nevidí jasnou cestu, jak se do nejvyšších pozic dostat. Tím spíše to platí u žen, které pečují o děti.
Extrémně častou otázkou kladenou úspěšným ženám je to, jak se jim daří skloubit práci a osobní život. Na co bychom se podle vás měli ptát naopak mnohem více?
Tahle otázka nás ženy bohužel svádí ke dvěma typům odpovědí. Buď nasadíme masku hrdinky, která zvládá péči o tři děti, hvězdnou kariéru, domácnost, a ještě u toho dobře vypadá. Anebo přijmeme pasivní roli stěžovatelek na těžký úděl. Ani jeden typ odpovědí nás ale nikam neposouvá. Mnohem zajímavější by tak byla upřímná diskuze o tom, jaké konkrétní kroky pomáhají mužům i ženám udržovat balanc mezi pracovním a osobním životem. Jak si jako rodič nastavit pracovní režim? Jak systém odměňování? Jak komunikovat svoje hranice kolegům a přitom nebýt „za flákače“? Jak se vypořádat se situací, kdy se blíží deadline, a zrovna ten den mi onemocní dítě?
Jaké tipy byste sdílela s ženami, které se snaží zlepšit svůj time management?
Já mám velkou tendenci říkat na všechny výzvy „ano“, a pak se hroutit z nekonečného to do listu. Hodně se mi ulevilo, když jsem zapracovala na tom, aby moje plány byly realistické. To do list mám sice pořád ohromný, ale každý den si z něj vypíšu to, co nutně musím udělat ten den. A to už většinou není tak děsivé. Dokonce se mi často podaří udělat i pár věcí nad plán. Prostě si takhle vědomě dopřeji ten pocit, že mám pro dnešek splněno.
Co vás nejvíce motivuje ve vašem pracovním životě?
Baví mě hledat inovativní řešení. Nejvíce mě těší, když se mi podaří vyřešit problém, který se ještě včera zdál neřešitelný. Může to být složitá právní otázka nebo třeba chytrá procesní strategie. Zkrátka něco, co klientům a klientkám skutečně pomůže.
Je podle vás důležité mít v průběhu kariéry mentora či mentorku? A máte sama takovou zkušenost, ať už z pozice mentorky nebo mentee?
Nově mám mentorku v rámci programu Equilibrium a na tu spolupráci s moc těším. Myslím si ale, že velikou roli nejen v profesním životě hrají neformální mentoři. Je důležité se obklopovat inspirativními lidmi, od kterých se můžeme učit. To může být zkušenější kolegyně, příbuzný ale klidně i vrstevnice nebo mladší kolega.
Pokud spolupracujete s nastupující generací, v čem vidíte její lepší připravenost pro úspěšnou profesní dráhu ve světě práva? A v čem naopak jistý deficit?
S nastupující generací se setkávám nejen v advokacii, ale také jako vyučující na právnické fakultě. Někdy se říká, že studující a elektrický proud procházejí cestou nejmenšího odporu. Já se ale u nastupující generace setkávám také s tím, že mají skvělé komunikační dovednosti nebo silně vyvinutý smysl pro spravedlnost. Umí dobře pracovat s informacemi, což je v dnešním světě velká výhoda. Snadný přístup k informacím má ale i svou odvrácenou stránku. Obrovské množství informací, které se rychle valí ze všech stran, může vést i k tomu, že čtenáři pouze skáčou z titulku na titulek. Mají tak široké povědomí o různých tématech, ale zřídkakdy jdou skutečně do hloubky.
Comentarios