Technologický pokrok často maluje dělící čáry mezi generacemi. Zatímco ty mladší jsou nadšené z nových možností, starší už postrádají chuť učit se a přizpůsobovat se. Ve světě právních kanceláří je to ale jinak, shodly se v dalším livestreamu Právničky LIVE Jitka Drážková z Rowan Legal, Zuzana Smítková z Chrenek, Toman, Kotrba a Lucie Kalašová z bpv Braun Partners. Jejich firmy chtějí být progresivní, na technologiích staví a ty se tak pro jednoltivé generace stávají společný tématem.
"My určitě chceme být v technologiích jedním z lídrů, a ne nadarmo jsme úspěšní v právu IT. To nás spojuje napříč generacemi, protože partneři i na druhé straně studenti jsou tomu otevření a nové technologie používají," uvedla Jitka Drážková, která má v Rowan Legal na starosti HR. Například s umělou inteligencí se podle ní dnes pracuje na úrovni práva, ale poslouží jako užitečný nástroj i v řízení lidských zdrojů nebo v marketingu. Jitka se na technologický pokrok dívá tak, že je dobrý sluha, ale zlý pán, takže by se jeho vymoženosti měly užívat s mírou. Na druhé straně se nedá zastavit, takže je lepší ho zapřáhnout než se mu vzpírat.
I v Chrenek, Toman, Kotrba jsou podle advokátky a obhájkyně Zuzany Smítkové technologiím nakloněni. "Všichni vidíme, že v dnešní době je to nezbytné. Bez jednací místnosti vybavené velkou obrazovkou, kam se lze připojit online, se neobejdete. Navíc naše kancelář se na nejmodernější technologie specializuje a zastupujeme v tomto směru i velké klienty," uvedla Zuzana. Všichni ve firmě, starší i mladší, běžně používají základní zařízení od chytrého telefonu po skener, a jestli jsou někde rozdíly, mohou být třeba ve využití sociálních sítí. Nastupující generace více holduje TikToku, ale instragram či facebook je už dnes vlastní v podstatě všem bez rozdílu.
Zajímavý pohled přinesla do debaty Lucie Kalašová, která se v bpv braun Partners specializuje na pracovní právo a ochranu osobních údajů. Integrální součásti advokacie je podle ní neustále se učit a rozvíjet. Jestli si advokát něco nemůže nikdy dovolit, je to usnutí na vavřínech a postoj: už jsem se naučil dost a s tím, co umím, to nějak doklepu. "IT technologie k tomu patří a neustále je musíme zapojovat a využívat v maximálním rozsahu tak, jak se nabízejí. A nepochybně nás spojují, protože mladší generace na ně mohou nahlížet ještě trochu jinou optikou a mohou přinést názory, které nás třeba nenapadnou," přiblížila své vnímání Lucie. Technologie podle ní prostě do advokacie patří a jsou její budoucnost.
Starší a mladší generace ale propojuje i předávání zkušeností. Lucie se při mentoringu snaží být k členům svého týmu maximálně vstřícná a hodně se inspiruje poučením ze svého života a vlastními chybami. "My jsme takový ženský tým a moje kolegyně postupně dorůstají do věku a do životních situací, kterými já jsem si třeba už prošla a vím, jak to bylo těžké. Tak se snažím jim to třeba i usnadnit tím, aby chyby, které jsem udělala, nezopakovaly," přiblížila svůj přístup právnička z bpv Braun Partners.
Zuzaně Smítkové se vždycky vyplatilo se svými svěřenci hodně diskutovat a nikdy neodmítnout nikoho, kdo potřeboval radu či pomoc. "Sama vím, jaké to bylo, když člověk tápe, neumí a neví a potřebuje někoho zkušenějšího, kdo mu poradí, jak na to. Myslím si, že tohle je opravdu to hlavní," uvedla Zuzana. Jisté předurčení má ovšem v tom, že vždycky milovala pedagogiku, během studií práv se vyhýbala praxi v kanceláři a raději učila, takže si i dnes v sobě nese přístup pedagoga a školitele vůči svým koncipientům.
Výhoda je to nejen díky zkušenostem, ale i proto, že když člověk dělá něco, co ho baví, má větší potenciál být v tom dobrý. Proto do mentoringu podle Jitky Drážkové nelze nikoho nutit. V Rowan Legal ho dlouhodobě provozují, ale stále je co zlepšovat, takže aktuálně pracují i na vzdělávacím programu pro mentory samotné. "Jeden z aspektů, proč je advokacie in, je to, že pomáháte, nejen klientům, ale i mladším kolegům růst v rámci té profese. Takže mentoring je důležitý, a proto ho stále rozvíjíme," zhodnotila Jitka.
Jaké má advokacie přednosti a proč je skvělá pro ženy? Měli by se budoucí právníci už během studií specializovat? Čemu by se zástupkyně předních kanceláří profesně raději vyhnuly? Sledujte celou debatu zde.
Comments